Nasze projekty

Tertion

Czas po Bożym Ciele, przełom maja i czerwca, sprzyja formom spotkań, które pozwolą nam na chwilę wyjechać ze swoich centrów życia zawodowego i spędzić weekend w towarzystwie rodziny, znajomych, twarzy znanych ze wspólnych wyjazdów z poprzednich lat. Właśnie takim spotkaniem jest coroczny Tertion, czyli wielkie spotkanie środowiska Instytutu Tertio Millennio – absolwentów, sympatyków, towarzyszy rozmów, ale także zaproszonych gości. A zatem Tertion to swoisty zjazd wszystkich osób związanych z Instytutem i jako inicjatywa o charakterze wewnętrznym, kierowana jest w głównej mierze do byłych i obecnych sponsorów, przyjaciół, pracowników, wolontariuszy i uczestników projektów organizowanych przez ITM. W malowniczo położonej miejscowości Skorzęcin, bezpośrednio nad jeziorem, Tertion zyskuje swój wyjątkowy klimat. Właśnie tam w błogiej wręcz atmosferze możemy rozmawiać, dyskutować, po prostu wymieniać się myślami i spostrzeżeniami na tematy bieżące dotyczące Polski, Kościoła, Europy i świata.

Najbliżej Tertionowi do określenia mianem wyjazdu formacyjno-wypoczynkowego. Bardzo często oprócz chwili rekreacji w wodzie i na kajaku, ale także wspólnych rozgrywek sportowych, znajdujemy cel tych spotkań podczas tematycznych warsztatów. Dotyczą one różnorodnych tematów, w tym roli świeckich w Kościele, wspólnego pochylenia się nad Katolicką Nauką Społeczną, rozumieniem pojęć takich jak wolność i prawda w dobie nowych technologii, społeczeństwa obywatelskiego, współczesnej ekonomii i polityki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, a także kultury. Stałym punktem programu były pamiętne wykłady połączone z dyskusją śp. Ojca Macieja Zięby – Prezesa i Założyciela naszego Instytutu. Bardzo cieszymy się ze stałej obecności Księdza Prymasa abp Wojciecha Polaka, a także naszych prelegentów, Marii Szymborskiej, Michała Szułdrzyńskiego, prof. Pawła Horodeckiego, red. Tomasza Wiścickiego, Marty de Zuniga, Małgorzaty i Tomasza Terlikowskich.

Tertion przepełnia rodzinna atmosfera, ale także klimat nieskrępowanych dyskusji, które zostały okrzyknięte jako „nocne Polaków rozmowy”. To chyba największy dar, łączenia czasu wypoczynku, tradycyjnego meczu piłki nożnej, z chwilą refleksji w trakcie modlitw i mszy świętych na zielonym cypelku jeziora i oczywiście konstruktywnych warsztatów oraz dyskusji.